Duyurular

...

2019-2020 Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Online Sınav Programı İlkeleri

Üniversitemiz senatosunun 29.05.2020 tarihli kararı doğrultusunda yarıyıl esasına göre eğitim veren birimlerin 2019-2020 bahar dönemi yarıyıl sonu değerlendirme takvimi aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

 

(*) Teknik sorunlardan dolayı mazeret sınavı başvurusunda bulunan ve sistem log kayıtları ile teknik inceleme yapıldıktan sonra mazereti uygun görülen öğrenciler için yapılacak sınavlardır.

• Final ve Bütünleme sınav değerlendirme yöntemi (sınav, ödev, proje vb.) 15 Mayıs 2020 tarihinde alınan Üniversitemiz Senatosu kararı ile Öğretim elemanı tarafından belirlenecek olup, sınav yöntemi öğretim elemanı tarafından sınavdan önce ilan edilecektir.

15-26 Haziran 2020 Tarihleri Arasında yapılacak olan Online Sınav ve Ödev/Proje Tesliminde Uyulacak Kurallar;

1.Final Sınavları; 15 Haziran 2020 - 26 Haziran 2020 tarihleri arasında 4 saatlik zaman aralığında tamamlanacaktır. Sınav süresi ilgili öğretim elemanı tarafından sisteme tanımlanacaktır. Dersin sorumlu hocası oluşturacağı perculus sanal sınıf oturumu ile sınav boyunca öğrencilerin sınavını takip edip öğrencilerin taleplerini alarak ya kendileri çözüm üretecek ya da teknik sorumlu Yusuf Polat’a ileterek destek alabilecekler. Ayrıca platform tarafında öğrencilerden gelebilecek mesajlarda kontrol edilecektir.

2. Öğrenciler sınavlara ALMS Platformu (https://adanamyo.almscloud.com) üzerinden erişerek giriş yapabileceklerdir. 

3. Ödev/Proje için teslim süresi ilgili öğretim elemanı tarafından belirlenecek olup son teslim tarihi 26 Haziran 2020 tarihlerini kapsayacaktır.

4. Sınavla ilgili açıklamaları okuyup onayladıktan sonra ilgili saatte sınava giriş yapılabilecektir.

5. Sınav Başlangıç ve Sınav Bitiş süreleri arasında sınava erişim sağlanabilecek ve her sınava yalnızca 1 kere başlatılabilecek ve başlamış bir sınavdan teknik/sistemsel bir sorundan dolayı çıkılması durumunda ilgili sınav oturumuna kalınan yerden 3 defa tekrar giriş yapma hakkı verilecektir. Fakat sınavı bitir butonuna basılırsa sınava tekrar giriş yapılamayacaktır.

6. Sınav süreniz sınav boyunca ekranda gösterilecektir.

7. Sınav esnasında, her sayfada bir soru ve o soruya ait cevap şıkları ekranda gösterilecektir.

8. Cevaplanan sorulara geri dönebilmek mümkün olabilecektir.

9. Başka bir öğrencinin yerine sınava girilmesi ya da kendisinin yerine başka birinin sınava sokulması eylemlerinin tespit edilmesi durumunda öğrencinin sınavı geçersiz sayılacak ve Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği kapsamında değerlendirilecektir.

10. Sınav sistemine erişen kullanıcıların tüm hareketleri (log) kayıt altına alınacaktır. (Sisteme başarılı ya da başarısız giriş denemeleri ve nedenleri, cihaz bilgisi, IP bilgisi, sayfalar/ sorular arasında geçişler, işaretlenen cevaplar vb.)

11. Sistemde oluşabilecek yoğunluk nedeniyle mağduriyetler oluşmaması için sınav oturumunun son saatlere bırakılmaması gerekmektedir.

12. Sınavda tüm sorular cevaplandıktan ve bütün cevaplarınızı kontrol edildikten sonra Sınavı Bitir butonu ile sınavı bitirmeniz gerekmektedir.

13. Sınav soruları ile ilgili yaşanılan sorunlar İletişim Araçları Mesaj menüsü ile ilgili dersin Öğretim Elemanına, diğer tüm sorunlar için İletişim Araçları Yardım Masası üzerinden bildirilmesi gerekmektedir.

14. Sınav mazeretleri ile ilgili başvurular daha sonra ALMS Platformu (https://adanamyo.almscloud.com) üzerinden öğrencilerimize ayrıca bildirilecektir.